Durerea cronica semnaleaza "imbolnavirea" nervilor
Sănătate · Stiri / 01.02.2006

Durerea cronică are la bază semnalele trimise către creier de nervii sănătoşi, aflaţi în apropierea celor care nu mai sunt în stare bună, afirmă cercetători din Marea Britanie. Acest tip de durere afectează unul din cinci adulţi din Europa şi determină pierderi de aproape 30 miliarde de euro pe an, din cauza zilelor în care aceste persoane nu pot munci.
"Inflamaţiile provocate de fibrele nervilor distruşi determină nervii sănătoşi din apropiere să trimită semnale spre creier. Acum, pentru că ştim tipul de fibre nervoase implicate, le putem examina, astfel încât să aflăm care este cauza. Acest lucru ar trebui să ne ajute să descoperim noi analgezice mai eficiente în controlul durerii", a declarat prof. Sally Lawson, coordonatorul studiului

Urmăreşte-ne pe Facebook pentru ultimele noutăţi Eva.ro